Slovo do vetra

Európska zberateľská spoločnosť vzniká za účelom združovania zberateľov všetkých zberateľských oborov a rozvíjania zberateľských aktivít. Existuje mnoho spolkov, klubov, či asociácií, ktoré sa úzko špecializujú na určitý, konkrétny druh činnosti. Naše ambície siahajú ďalej. Svojou činnosťou by sme chceli objavovať a spájať záujemcov o akúkoľvek oblasť zberateľstva. Rozvíjať zberateľské aktivity, organizovať zberateľské podujatia. Naším poslaním je vybudovanie silnej zberateľskej komunity, ktorá bude informovaná o možnostiach kúpy, predaja, či výmeny zberateľského materiálu, priebežne obohacovaná o nové poznatky prostredníctvom edukačnej činnosti a nasmerovaná k poznávaniu rôznych zberateľských oborov, histórie a k budovaniu a prehlbovaniu spoločenských a kultúrnych hodnôt. Budeme sa snažiť podchytiť a rozvíjať záujem o zberateľstvo u začiatočníkov, pokročilých zberateľov informovať, odborníkov podporovať v snahe o vybudovanie kultúrneho odkazu. A v neposlednom rade nám ide o vytvorenie niečoho, čo bude dávať našej snahe a práci zmysel.

Angličtina je svetovým jazykom, preto sme sa rozhodli vykročiť s dobou a názov spoločnosti sme poangličtili. V súčasnej dobe tvorí pole našej pôsobnosti prevažne územie regióna Horný Zemplín, ale v budúcnosti nevylučujeme možnosť spolupráce aj so zahraničnými zberateľmi, najmä českými, poľskými, maďarskými a ukrajinskými zberateľmi rôznych zberateľských oborov. A jednak kvôli tomu a jednak trochu aj z recesie sme do názvu spoločnosti, zakomponovali práve slovíčko Európska. Zberateľstvo v dnešnej dobe je celkovo na ústupe, mladých zberateľov nepribúda toľko, ako starých ubúda. Práve preto sa snažíme oslovovať najmä mladých ľudí, podnecovať v nich záujem a snahu niečo zbierať a vytvárať tak kladný vzťah k štúdiu histórie.

Zberateľské možnosti sú prakticky neobmedzené, pretože zbierať je možné naozaj všetko. Tu je neusporiadaný zoznam všetkého možného i nemožného, čo sa dá v našich končinách zbierať:

Hudobné cédečka, kazety a platne, vreckové nožíky, guľôčkové a plniace perá, zapaľovače, náramkové hodinky, meteority, mušle, minerály a skameneliny, militárie, prívesky na kľúče a kľúčenky, kalendáre, použité cestovné lístky, stieracie žreby, vstupenky na kultúrne a spoločenské podujatia, puzzle, vláčiky, autíčka, lietadlá, lode, rakety, motorky a iné modely, korkové zátky a korunkové uzávery zo šampusov a sektov, pivné tácky a pivné etikety, odznaky, rady a vyznamenania, mince a medaily, bankovky, zápalkové a cigaretové škatuľky, plechovky a fľaštičky od rôznych nápojov, vlajky, knihy a iné písomnosti, obrazy a umelecké diela, známky, kolky, poštové celistvosti a celiny, pohľadnice a staré fotografie, telefónne karty, magnetky, figúrky a hračky z Kinder vajec, športové kartičky, počítačové hry a magazíny, plagáty, tričká, šiltovky s autogramami populárnych ľudí, viazanky a manžetové gombíky, banské lampáše a iné banské veci, nášivky, hodiny z autobusových a vlakových staníc, hracie karty a pexesá, hlavolamy, plyšové hračky, bábiky, motýle a iný hmyz, žiarovky, staré magnetofóny, rádia a TV, čajové a kávové plechovky, obaly z čokolád, syrov a žuvačiek, nálepky, pogy, osobné doklady a preukazy, starý nábytok, šperky, klenoty, dopisné papiere, lopty, puky a rôzne klubové predmety, ručne tkané a perzské koberce, vína, likéry a iné destiláty a liehoviny, automobilové veterany, servítky a dokonca existujú ľudia, ktorí zbierajú ľudové rozprávky, ľudové povesti a ľudové piesne.

Zabudli sme na niečo?

Mgr. Ján Bocan
Predseda spoločnosti