Zbieranie servítok

Volám sa Antónia Kozáková, pochádzam z obce Ruská, ktorá sa nachádza v okrese Michalovce. Mám 39 rokov. Ako každý mladý človek, aj ja som mala v detstve mnoho záľub. Zbierala som známky, plagáty spevákov, pohľadnice a odložila som si zopár pekných servítok. V tom čase ma servítky ešte nelákali tak, ako je tomu dnes. Ale ako roky ubiehali a videla som, že sa vyrábajú stále krajšie servítky, začala som si ich pekne odkladať. V roku 1997 som sa tejto záľube začala venovať s plným nasadením, tak ako to robia ozajstní zberatelia.

Prečo práve servítky? Asi preto, lebo sú nielen pekné, farebné, ale sú aj zaujímavé. Okrem toho, že majú rôzne rozmery a rôznu hrúbku, každá servítka v sebe ukrýva niečo pekné a práve preto sa ich oplatí zbierať. Vzhľad servítky sa stále zdokonaľuje a to je super. Mám napríklad servítky z roku 1940.Keď ich porovnám s terajšími servítkami, hneď na nich vidieť veľký rozdiel. Sú tenšie, ich farby sú bledšie. Napriek tomu majú veľkú hodnotu a to je najdôležitejšie.

Vlastne, pre mňa osobne každá servítka má veľkú hodnotu. Či je staršia alebo novšia. V mojej veľkej zbierke možno nájsť aj výnimočné servítky. Najdlhšia servítka meria 117cm, najmenšia má rozmery 5x5cm. Každá je iná, niečím jedinečná. Aktuálny počet servítok v mojej zbierke je 62 757 kusov. Počet sa však z týždňa na týždeň mení, čomu sa veľmi teším. S mnohými ľuďmi zo Slovenska si servítky vymieňam. Sú však aj zberatelia zo zahraničia (Maďarsko, Nemecko a Veľká Británia), ktorí majú záujem o výmenu. Servítky objednávam aj cez internet, kupujem ich aj v špeciálnych obchodoch pre zberateľov, kde možno nakupovať po kusoch a to je dobré. Musím však spomenúť aj to, že sú aj takí zberatelia, ktorí mi podarovali svoju zbierku, čo si veľmi cením a vážim.

Cenovo servítky nie sú lacné, ale mne to nevadí, neľutujem ani cent, ktorý za ne utratím. To preto, lebo potom z nich mám obrovskú radosť. Teším sa, keď sa mi podarí zohnať vytúženú servítku a to je úžasný pocit. Viem sa z každej tešiť. Vo svojej zbierke mám aj takú, na ktorej je Mona Lisa, Elvis Prestley, skupina The Beatles alebo kráľovná Sisi. Mám aj také, ktoré vyzerajú ako bankovky, vlajky, vlaky, bicykle alebo kvety. Motívy sú rôzne – športové, vianočné, veľkonočné, rozprávkové a mnohé iné. Niektoré servítky vyzerajú ako obrazy slávnych maliarov, sú aj také, ktoré vyzerajú ako čiernobiele fotografie. Nemám však žiadnu servítku, na ktorej by bolo moderné auto alebo súčasní populárni ľudia, ako napríklad môj obľúbený herec Arnold Schwarzenegger. Chcela by som mať aj vlastnú servítku. Možno raz sa mi aj tento sen vyplní – je to môj veľký sen.

Servítky – to je moje bohatstvo. Tejto záľube sa plánujem venovať ešte dlhé roky. Urobím všetko preto, aby som v zbieraní mohla ešte dlho pokračovať. Mojim aktuálnym cieľom je nazbierať 100 000 servítok. Od prvej chvíle ma v tom veľmi podporuje predovšetkým moja rodinka, za čo som jej veľmi vďačná. Podporuje ma aj mnoho priateľov a známych.

Servítky mám uložené vo veľkých ozdobných škatuliach, ktorých mám 21. Sú uložené podľa kategórii. Napríklad v jednej škatuli sú veľkonočné a vianočné. Do každej škatule dávam voňavý odpudzovač molí. Nechcem, aby sa zničili. Raz do mesiaca ich vetrám. Je to dobré aj kvôli tomu, že si ich aj zároveň prezerám  a takto mi ostanú dlhšie v pamäti. Sama si vyrábam aj albumy, kde ukladám tie najzaujímavejšie servítky. Mám ich už päť. Medzi servítkami nerobím rozdiely. Pre mňa je každá pekná servítka vzácna a výnimočná . To preto, lebo viem že ani k jednej nebolo ľahko sa dostať. Je v tom nielen veľa práce, času a energie, ale aj financií. Tie však – jasná vec – neľutujem, lebo mám z mojej zbierky obrovskú radosť. Zo začiatku som si ani nemyslela, že niekedy sa mi vôbec podarí takú zbierku zostaviť a že budem mať z nej takú radosť. Keď je človek vytrvalý a všetko robí pre dosiahnutie svojho cieľa, tak nakoniec svoj sen dokáže zrealizovať a naplniť. Hlavné je chcieť.

Do Slovenskej knihy rekordov som sa dostala v roku 2004. V tejto knihe som spomenutá viackrát. Množstvo článkov o mne, je možné nájsť aj na internetových stránkach. Potom nasledovali ďalšie certifikáty. Dostala som ich za 9 000, 12 000, 20 000,30 300, a 50 000. Za  50 000 kusov servítok som dostala Certifikát v roku 2012. V roku 2011 som sa stala slovenskou rekordmankou roka. Bola to pre mňa veľká pocta, bol to úžasný pocit. Ocenenie mi bolo odovzdané v meste Turzovka. Dostala som certifikát a víťazný pohár. Do Guinessovej knihy svetových rekordov sa mi podarilo dostať doposiaľ už trikrát. Vždy to bolo mojím snom. A podarilo sa mi to. Po prvýkrát som dostala certifikát v roku 2006 za 21 000 servítok. Po druhýkrát som certifikát dostala v roku 2007 za 30 300 servítok. Tretíkrát som certifikát dostala v roku 2012 za 50 000 servítok. Dostať sa do Guinessovej knihy svetových rekordov nebolo vôbec ľahké, ale podarilo sa mi to. Všetci u nás doma sa tomu veľmi tešíme. Najväčšiu radosť z toho mám ja sama. Všetky certifikáty pre mňa veľmi veľa znamenajú. Je to výsledok mojej doterajšej práce. Mala som aj štyri výstavy servítok. Prvú výstavu som mala v meste Veľké Kapušany, druhú v našej dedinke – Ruská, tretia výstava sa konala v múzeu v Kráľovskom Chlmci. Moja posledná výstava sa konala v Banskej Bystrici pri príležitosti 180. výročia Harmaneckých papierní. Teším sa každej výstave, každá pre mňa znamenala niečo nové. Som rada, že som aspoň malú čiastku mojej veľkej zbierky mohla ukázať ľudom.

Chcela by som ešte dodať, že ma veľmi teší, že sa o mojej zbierke servítok dopočuli ľudia nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Ďakujem im za to, že ma v mojom zberateľskom koníčku podporujú a fandia mi. Všetkým dobrým ľuďom, ktorí mi doposiaľ pomohli, pomáhajú a naďalej pomáhať budú patrí moja veľká vďaka. Na záver by som chcela vyhlásiť, že ak by niekto prejavil záujem pomáhať mi, tak s veľkou radosťou prijmem každú pomoc.

Antónia Kozáková, zberateľka servítok

3 komentáre

 1. Dobrý deň,
  mám doma približne 300 druhov servítok a chcela by som to darovať po prípade predať preto som si našla na internete zberateľov servítok. Je úžastné a obdivuhodné akým počtom sa môžete píšiť. Chcem sa Vás opýtať či by ste nemali zaujem aj o moje servitky? 🙂

  1. Dobrý večer-mám zbierku servitok-plný kartón- asi 50 krát 50.Niektoré sú staré i 60 rokov.Stále som príležitostne dokladala -veľa i zahraničné.
   Chcela by som ich posunúť ďalej niekomu,kto by ich nevyhodil,lebo ma stáli tiež úsilie i peniaze.
   Keby ste mali záujem kontaktujte ma ,prosím.
   S pozdravom
   Pavova,Žilina

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.