Rozhovor so zberateľom stavebníc značky Lego

Dnes by sme asi iba veľmi ťažko hľadali človeka, ktorý sa nikdy v živote nestretol so stavebnicou s názvom Lego. Okrem toho, že skladanie Lega je záležitosťou, ktorej sa tešia ľudia rôznych vekových kategórií, Lego je taktiež synonymom zberateľského úsilia mnohých, ktorí tomuto fenoménu podľahli.

V prvom rade by som sa chcel opýtať na históriu firmy Lego. Kto a kedy túto firmu založil, respektíve odkedy sa stavebnice tejto značky vyrábajú, respektíve zbierajú?

Lego Group založil v roku 1932 dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, kde spočiatku vyrábal drevené hračky. Koncom 40. rokov 20. storočia začali vyrábať plastové hračky a tiež prvotné verzie Lego kociek. V 50. rokoch bol vytvorený moderný dizajn klasickej Lego kocky a bol patentovaný v roku 1958. Tento dizajn sa používa dodnes a akurát oslavujeme 60te výročie. Zbierať sa vo väčšom meradle začali hlavne po nástupe internetu. Určite zberatelia hlavne v západnej Európe už začali podstatne skôr.

Líšili sa najstaršie Lego stavebnice od tých súčasných, respektíve kedy bola nastolená kompaktibilita medzi vyrábanými setmi?

V roku 1958 bola patentovaná klasická Lego kocka a tá je kompatibilná z lego dielmi dodnes. Spočiatku tieto kocky neboli také presné a kvalitné. Trvalo pár rokov kým sa začal používať plast ktorý vyhovoval požiadavkám a z nástupom aj presných foriem sa docielila akurátna pevnosť spojov medzi dielmi.

Existuje mnoho druhov alebo typov Lega podľa zamerania alebo náročnosti. Ktoré sú najznámejšie, prípadne najobľúbenejšie vo svete a ktoré preferuješ ty osobne?

Lego Group počas svojej dlhej histórie vyrobili veľké množstvo tematicky ladených sérií stavebníc, od policajtov, pirátov, rytierov, až po dinosaury a vesmírne lode. Dvoma najdlhšie vyrábanými sériami sú Lego City (zobrazujúce mestský život), LEGO Castle (stredoveké hrady a rytieri) a LEGO Technic (špeciálne mechanické stavebnice). Náročnosť ide viacmenej ruka v ruke s veľkosťou setu. Ja preferujem v prvom rade Lego Technic a väčšie sety z už neexistujúcej série Lego Racers. Príjemným spestrením je pre mňa aj Lego Creator. Plus ma zaujímajú akékoľvek sety a súčiastky ktoré sú na elektrický pohon a obsahujú rôzne prevody a nejako sa pohybujú. S výnimkou robotických stavebníc, programovanie ma nebaví.

Ako dlho sa venuješ zbieraniu Lega a čo ťa k tomu podnietilo?

Začalo to ako u väčšiny dospelých fanúšikov Lega, hrou z vlastnými deťmi. Najprv to bola skôr staviteľská vášeň a keď som zistil že nemám dostatok trpezlivosti a talentu na vlastné výtvory tak som začal zbierať rôzne sety aby som si mohol stavať podľa množstva oficiálnych Lego návodov, ale i podľa návodov ktoré vymysleli a vytvorili dospelý fanúšikovia Lega. Prvé Lego pre samého seba som si kúpil približne pre deviatimi rokmi.

A prečo práve Lego? Čo ťa na tomto zberateľskom odbore najviac priťahuje?

Kvalita, pestrosť  a hlavne systematickosť. Strašne ma napríklad baví triediť hromadu pomiešaných stavebníc ku ktorým už nie sú ani papierové návody. Keďže Lega je naozaj dosť veľa tak sa špecializujem len na niektoré série a aj to ich nikdy nebudem mať všetky. Nie len kvôli financiám ale aj kvôli priestorovým obmedzeniam.

Máš nejaké kúsky v zbierke, ktoré máš radšej ako ostatné? Ktorý kúsok je tvoj najobľúbenejší a prečo?

Mám všeobecne rád Lego a keďže Lego je zložené z množstva drobných dielov ktoré sa prelínajú, je ťažké povedať ktoré je to naj. Citovú väzbu mám napríklad ku setom ktoré sa vyrábali na prelome 80tych, 90tych rokov. Vtedy som dostal svoj prvý a v detstve jediný Lego Technic set. Plus sa mi páčia modely s tzv. bugi motormi. Sú to najsilnejšie motory ktoré Lego vyrábalo a autá s nimi dokážu ísť naozaj dosť rýchlo a pre Lego až nebezpečne.

Existuje nejaká väčšia základňa zberateľov Lega aj na Slovensku?

Áno, je to Slovenský Lego fanklub Tatralug. Na svoje stránke majú množstvo užitočných a praktických informácií. Je tam tiež fórum plné praktických rád. Taktiež organizujú rôzne akcie a veľmi kvalitné výstavy Lega a to predovšetkým výtvorov ktoré vymysleli a postavili samotní dospelí fanúšikovia Lega na Slovensku.

Tak ako každá záľuba niečo stojí, tak i u Lega je možné predpokladať, že ide finančne náročnú záležitosť?

Áno, za kvalitu sa platí a navyše zberatelia majú tendenciu mať toho viac ako je normálne. Ja to zmierňujem tým že kupujem prevažne Lego použité za výrazne nižšie ceny ako sú katalógové a keď nové tak tiež len vo výpredajoch 50% a viac. Keď ma človek trpezlivosť a je ochotný riskovať že niektoré veci nakoniec mať nebude, tak sa to takto dá. Navyše pri mojej záľube kompletovať Lego sety z hromady pomiešaných dielov mi nakoniec zostane dosť Lega o ktoré nemám záujem a predávam ho za viac ako som kúpil. Ale vzhľadom na čas ktorý s tým je potrebné stráviť to bohužiaľ nemá šancu uspieť ako nejaký biznis model.

Sú kladené na zberateľa Lega nejaké zvláštne požiadavky, ktoré musí spĺňať, respektíve sú tu nejaké záležitosti o ktorých by mal pred začatím zbierania začínajúci zberateľ vedieť? Alebo zbierať Lego môže úplne každý, komu sa to páči?

Zbierať alebo stavať Lego môže naozaj každý. Potom už len závisí na človeku čo je ochotný tomuto koníčku obetovať a prípadne aké ma vrodené vlastnosti vhodné pre tvorbu vlastných modelov. Myslím že sa to dá vycibriť aktívnym stavaním ale základné vlastnosti „staviteľa“ už podľa mňa musí mať človek v sebe.

Na záver skús povedať, čo všetko má možnosť návštevník prebiehajúcej výstavy vidieť, respektíve, koľko stavebníc, vystavaných objektov alebo celkovo koľko kúskov lega bolo pri budovaní výstavy použitých?

Keďže sa na výstavu nepoužilo všetko čo som mal pripravené tak ani neviem, ale keď sme to nahrubo rátali tak tam bolo okolo 150 Lego stavebníc. Výstava obsahuje hlavne oficiálne sety zo série Technic. Obsahuje aj časť setov série Racers a Creator. Do výstavy som zakomponoval aj vlastné modely Martina Nehrebeckého z Košíc a historické Lego stavebnice a drevené hračky od Matúša Jantošoviča. Diely spočítané nemám ale robil som približný odhad a bude ich určite viac ako 70 000.

Chcel by si čitateľom niečo odkázať, respektíve povedať niečo, čo by bolo potrebné v súvislosti s Legom spomenúť?

Lego má v podstate nekonečné možnosti ale váš ľudský čas, priestor a možnosti nie. Tak si určite mantinely čím skôr a hlavne hranice kam až chcete ísť a pozor na závislosť!


Vľavo Ján Bocan, vpravo Viliam Bartuš, autor foto ThDr. Peter Soroka, PhD.

Tak to bol rozhovor so zberateľom stavebníc značky Lego Viliamom Bartušom, autorom práve prebiehajúcej výstavy s názvom Iná kocka, ktorá je inštalovaná v priestoroch Hobbygalerky nachádzajúcej sa na poschodí klasicistického kaštieľa v Snine. Výstava potrvá do 30. júna 2018.

Zhováral sa: Viliam Bartuš a Ján Bocan

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.