Rozhovor so zberateľom autogramov

Počas letných mesiacov sa nám prakticky úplnou náhodou podarilo skontaktovať so zberateľom autogramov zo susednej Českej republiky, ktorý bol ochotný odpovedať na naše otázky a umožnil nazrieť za oponu zberateľského hobby, ktoré dlhé roky pestuje.

V prvom rade by ma zaujímalo, prečo alebo kvôli čomu ste sa rozhodli venovať práve zbieraniu autogramov? Zbierali ste aj niečo iné a autogramy boli tým, čo prevládlo nad ostatným?
Abych řekl pravdu, nevím, co mě zaujalo na sbírání autogramů.Možná ten pocit, že mám památku na někoho, koho jsem potkal, znal nebo viděl a že mi věnoval pár sekund svého života.V roce 1972, to mi bylo 9 let jsem byl s maminkou na Pražském hradě a viděl tam v modrých teplákách FFC sportovce.Nevím proč, obešel jsem je a oni se mi podepsali na vstupenku, kterou mám dodneška, přestože jsem nezjistil jména těch fotbalistů.V roce 1973 mě chytla Formule 1 a chtěl jsem mít někoho z nich podepsaného. Když mi přišel v roce 1974 poprvé z ciziny podpis Jackie Stewarta, měl jsem ohromnou radost, přestože jsem až po mnoha letech zjistil, že to byl tisk.Tam bych viděl počátky svého zájmu o sbírání podpisů, který nabral cílené obrátky v roce 1977, takže letos sbírám 40 let.Předtím jsem jako kluk jen okrajově sbíral známky a odznaky, ale nebylo to nic vážného, žádná srdcovka a po chvíli mě to opustilo.

Zbieranie autogramov je vcelku široký pojem. Zaujímalo by ma, podľa akého kľúča autogramy zbierate. Napríklad, špecializujete sa na autogramy spisovateľov, hudobníkov, politikov alebo ako?
V roce 1973 jsem se začal zajímat o F-1 a tak se můj zájem na dlouhých 15 let ubíral na automobilové závodníky.Jen okrajově jsem sbíral i herce.Když jsem byl na vojně, tak jsem napsal velké většině českých herců do divadel a založil tak svoji českou  část sbírky.V roce 1980 jsem se vrhl i do ploché dráhy a tak vznikla další sekce sbírky .V roce 1988 jsem se začal víc zajímat o letce RAF,což mě doposud neopustilo, takže jsem přidal další sekci do sbírky.Protože mám rád film, tak jsem chtěl mít ty známé tváře podepsaný taky a tak jsem přidal i zahraniční herce a režiséry.Až někdy po roce 1998 mě začalo zajímat sbírat cíleně i osobnosti české historie.Teď už letci RAF nežijí, takže tam už nic nepřibývá, stejně jako mě před lety opustila plochá dráha, takže tam už to také jen konzervuji. Takže momentálně se věnuji sbírání především osobností filmového průmyslu a české osobnosti předválečných let.


Evka, Kim Novak a Vitek

Akým spôsobom organizujete zbierku? Ako ju máte uloženú a ako sa vyznáte v tom, koho autogramy už máte a koho autogramy vám ešte stále chýbajú.
Závodníky F-1 jsem začal dávat do fotoalb i se samolepkami nebo s tím, co mi tehdy poslali a v tom pokračuji,stejně tak jako u plochodrážníků. Protože jsem si s letci RAF psal a mnozí byli i mí přátelé a psali jsme si celé roky, tak mám 45 šanonů, rozdělených u českých letců podle perutí, kde má každý letec svoji složku, kde mám vše, co mi poslal. U cizích letců to mám podle abecedy a opět má každý svoji složku.U ostatních osobností dám podpis na čtvrtku, tu do euro desek a to celé podle písmena do šanonů, kterých mám dalších 50.Takže když potřebuji něco najít, jen vezmu písmeno a mám to.Dělám si obyčejné seznamy na psacím stroji.Nesleduji kdo mi chybí, přidávám jen toho, kdo mi přišel, sbírání je nekonečný boj.

Ako autogramy zháňate? Chodíte na podujatia a autogramiády alebo oslovujete ľudí cez klasickú alebo internetovú poštu?
Od roku 1988 jsem členem Klubu sběratelů autogramů v Praze, takže chodím na naše setkání.Od roku 2004,co jsem poznal svoji přítelkyni Evu, kterou tenhle koníček chytnul taky, spolu jezdíme na různé akce, čekat před divadla do Prahy, na filmové festivaly atd. Je fajn mít stejně naladěného parťáka.Od samého začátku jsem osobnostem psal a pocit otevřít schránku a mít tam obálku od někoho, patří už 40 let k těm nejkrásnějším, který často i určoval moji náladu pro daný den.Bohužel se psaní hodně prodražilo, takže píšu méně.Jsem staromilec, takže dopis je pro mě nadevše.Emaily moc nepoužívám a facebook a podobné věci úplně ignoruji, je to neosobní. S Evou a díky ní jsem mohl prožít setkání s osobnostmi, které bych si sám neužil a teď na ně mám hezkou vzpomínku.


Evka a John Travolta

Kedy ste sa tejto záľube začali venovať a koľko autogramov sa Vám doposiaľ podarilo zohnať? Máte nejaké mimoriadne vzácne autogramy v zbierke? Či už drahé z pohľadu financií alebo vzácne pre vás osobne?
Jak jsem již říkal, sbírám od roku 1977 a mám celkem 12 000 podpisů.Vždycky po vánocích  si dělám statistiku, abych zjistil, kolik mi toho za uplynulý rok v daném oboru přibylo.Otázka na nejcennější autogram je obvyklá a nedá se na ni jednoznačně odpovědět.Pro někoho je nejcennější podpis třeba fotbalista Messi nebo Justin Bieber, pro mě nic neznamenají.Nejcennější z hlediska finanční částky je britská královna Victorie nebo Marie Terezie, každá stála 11 000 Kč.Nejcennější z osobního hlediska to bude těžší, protože jich je víc.V roce 1990 ve Kbelích, při srazu a morální rehabilitaci letců RAF jsem mezi těmi uniformami chodil 3 hodiny a do knihy o Bitvě o Británii se mi jich více jak 100 podepsalo. To mě těšilo velice, protože jsem si těch letců vážil.Nebo listina z Bronowic 1939, kde mezi podepsanými letci je i Josef Valčík, budoucí atentátník na Heydricha.Zajímavý je třeba podpis amerického závodníka Jeffa Krosnoffa, který mi hodil do schránky podepsanou fotku před odletem na závod, kde se zabil, nebo letec Frank Murphy, který mi podepsal kartičku a při psaní dopisu umřel, takže jej už nedopsal a s podpisem mi přišlo i parte.Seznam by byl dlouhý.V poslední době mi dělají radost podpisy osobností, o kterých byl třeba natočen film nebo o nichž jsem slyšel, najdu je a oni odepíší. Nedávno mi takto odepsala Kim Phuc, Vietnamka, kterou v roce 1972 popálil napalm a ta známá fotografie, jak utíká nahá po silnici pomohla ukončit válku ve Vietnamu.

Ako vníma vašu záľubu rodina a priatelia?
Mám jen přítelkyni Evu a jsme ve všem jedno tělo, jedna duše a perfektně se doplňujeme, takže každá akce nebo festival je fajn zážitek. Já žádám o autogram a Eva fotí.Když píšu osobnostem, tak vždycky vložím dvě fotky nebo kartičky, aby se naše sbírky rozrůstaly stejně.Přátel moc nemám a těch málo co mám, jsou sběratelé, takže si rozumíme.


Vitek a Alan Rickman

Dávate si do budúcnosti nejaké ciele? Napríklad – musím zohnať toľko a toľko autogramov v tomto roku alebo tento mesiac musím zohnať autogram toho a toho človeka?
Proboha NE. Sbírání je koníček, který nás má těšit, není to pětiletý plán v kolbence.Beru to jak to přijde, třeba se s Evou podíváme na film a líbí se nám herec, tak se podívám,zda odepisuje a napíšu mu.Samozřejmě, že by bylo ideální, kdyby každý oslovený odepsal,ale bohužel je to tak l z 10, takže každý den doufám, že něco přijde a každý den otvírám (většinou prázdnou) schránku.Ale nevzdám to.

Autogramy zbierate 40 rokov. Počas tohto obdobia sa nejakým spôsobom zmenila situácia pri ich zháňaní?
Ano, velmi.Jednak dříve stál dopis 1 Kč doma a do ciziny 3,50Kč dneska je to 10x dražší, přestože GŘ České pošty pan Elkán tvrdí, že jsme nejlevnější v Evropě.Nevím, známka stojí jako v Německu, ale naše¨platy jsou ¼, takže je to nepoměr.Ale člověk  jako on, který bere 8 milionů ročně, to vidí jinak.Za komunismu cizí osobnosti měly k Československu bližší vztah, takže odepisovaly i bez známky, teď jsme normální kapitalistický stát.Všechno pokazily peníze.Dnes se vše dá zpeněžit a když osobnost najde svůj podpis na aukru, tak ji to samozřejmě musí urazit a podle toho i jedná.Doby, kdy mi závodníci posílali ručně psané dopisy a třeba i čtyři fotky, jsou pryč. Dnes můžu poslal jen jednu svoji a známku, jinak neodepíší. Myslím, že postupně psaní dopisů bude bohužel velmi nefunkční styl sbírání a půjde jen o to, kdo bude mít kolik peněz, aby si mohl něco koupit.A to ještě není jisté, zda je to originál, protože podvodníci se bohužel najdou i v našem koníčku.


Vitek, Jeroen Krabbé, Evka

Máte nejaký záujímavý osobný zážitok týkajúci sa tretnutia s nejakou známou osobnosťou?
Těch je mnoho.Když před lety natáčel Tom Cruise v Mladé Boleslavi Mission Impossible III, tak jsme čekali 8 hodin.Skončilo natáčení, Tom přišel mezi nás, zbylo tu asi 12 lidí, poděkoval, že jsme na něj čekali, nejdříve se všem podepsal, podíval se každému do očí a zeptal se na jméno. Pak se vyfotil s každým, kdo o to stál a nakonec se zeptal, zda máme nějaké otázky. Poté se rozloučil a odešel. Jeho filmy rád nemám, ale jako osobnost se choval skvěle.Čekali jsme na Johna Travoltu a šel z hotelu rovnou k autu. Zavolali jsme na něj, že máme pro něj dárek.Tak změnil směr chůze a přišel k nám, dárek jsme mu dali a zeptali se, zda se můžeme vyfotit.Odpověděl, že není problém, takže jsme udělali fotky a on odjel.Opakem byl třeba letos Casey Affleck, který fanoušky ignoroval.Z českých herců to byl třeba Svatopluk Matyáš, Ivo Niederle nebo Zdeňka Procházková, kteří nás pozvali do bytu, provedli nás po něm, udělali čaj a povídali jsme si .Teodor Pištěk nám ve svém ateliéru nechal potěžkat i Oskara za Amadea. Naše články a rozhovory najdete na www.unitedfilm.cz

Európska zberateľská spoločnosť je združením, ktoré si dáva za úlohu spájať zberateľov akéhokoľvek zamerania a podporovať ich v zberateľskej činnosti. Chceli by ste čitateľom niečo odkázať?
Už Goethe říkal, že nejšťastnějším člověkem je sběratel..Přál bych sběratelům aby jim přinášel koníček radost a mohli se k němu vracet i v těžkých životních chvílích .Sbírání a péče o sbírku nejen pozitivně vyplňuje čas, ale rozšiřuje i vědomosti.Je to lepší, než zabíjet čas v hospodě, nebo sledováním televize.

Autori článku: Vítek Formánek a Ján Bocan

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.