Zbieranie sošiek Budhov

Na úvod nám prezraď niečo o sebe.

Volám sa Ladislav Hlavacs, mam 42 rokov, som rodák z Rožňavy a žijem v Rožňave.

Ako dlho sa venuješ zberateľskej činnosti?

Zberateľstvu sa venujem posledných 20 rokov, počas ktorých som vytvoril zbierku ktorá patrí medzi jedinečné svojho druhu – Zbierka sošiek Budhov ktorá bola ocenená Slovenským rekordom. Zbierka vznikala popri všetkých nazbieraných predmetoch ktoré sa samozrejme týkajú ďalekého východu takže Japonsko, Čína, Thajsko atď. Sú to rôzne predmety ako vejáre, slnečníky, paličky , katany, keramika , a v neposlednom rade nesmú chýbať bonsaje ktoré pestujem .

Ako mladý chlapec som bol filatelista a zbieral som známky, ktoré som aj vystavoval, ale časom táto vášeň upadla.

Prečo práve sošky Budhov?

Sošky Budhov ma zaujali z počiatku ako bytový doplnok , a chcel som ich mať viac, nie jedného . K dnešnému dnu je zbierka na čísle 131 kusov . Najvzácnejší kus docestoval zo Švajčiarska ako predčasný narodeninový darček od dcéry a to kvôli príprave k Slovenskému rekordu preto je pre mňa nie len cenovo ale aj duševne najvzácnejší. Najväčší kúsok v zbierke meria 111 cm, najmenší 2,5 cm.

Čo chceš svojou zbierkou vyjadriť?

Mojou zbierkou chcem ukázať ľuďom, že Budha nie je len usmiaty pán s veľkým bruškom, ale že pre východné kultúry má aj nejaký význam ako duchovný a že Budha má aj rôzne podoby.

Aké úspechy ti prinieslo tvoje zberateľské zameranie?

Moja zbierka je doposiaľ oficiálne najväčšia svojho druhu , zatiaľ sa mi neozval žiaden zberateľ podobnej zbierky alebo nejaký iný zberateľ Budhov. Možno má niekto doma zbierku o ktorej zatiaľ neviem , ale momentálne nemám žiadneho kolegu s ktorým by som si mohol vymeniť nejaké skúsenosti.

Prihlásil som sa do Slovenských rekordov a uspel som ustanovujúcim rekordom kde moja zbierka sa stala rekordnou a dosiahla počet 119 ks , ktorý už samozrejme nie je u mňa aktuálny, takže sa môžem popýšiť titulom Slovenský rekordman. Samozrejme po rekorde si ľudia mohli moju zbierku prezrieť ešte ďalší týždeň na malej výstave. S výstavami chcem pokračovať .

Venuješ sa aj nejakej inej aktivite okrem zbierania?

Samozrejme moja vášeň neostala len pri zbierke Budhov, ale venujem sa aj veciam ktoré patria k duchu ďalekého východu a tým sú samozrejme aj bonsaje, sú mojim relaxom po pracovnom týždni .

Ako vnímaš dnešnú situáciu týkajúcu sa zberateľstva?

Zberateľstvo upadlo na Slovensku tak trocha do zabudnutia a kluby alebo krúžky ako sme to volali časom zanikli. Je smutné že na podobné aktivity si nik kompetentný nespomenie a len vďaka pár ľuďom – zberateľom sa vracajú pomaly späť maličké kluby a združenia. Tak ako to naše aj keď neformálne, ale pomaly sa rozbiehajúce združenie (Zberatelia čohokoľvek), kde sa snažme združovať majiteľov rôznych zbierok, aby mali možnosť svoje zbierky rozširovať a prezentovať.

Aké sú možnosti na rozšírenie tvojej zbierky?

Svoju zbierku rozširujem samozrejme kupovaním rôznych kúskov, ktoré sú samozrejme aj z finančného hľadiska pre mňa dostupné , ďalšia možnosť sú samozrejme dary od známych, ktorí vedia ako potešiť dušu zberateľa . Len žiaľ ešte sa nenašiel ďalší zberateľ, s ktorým by som si vymenil nielen nejaké kúsky zo zbierky a skúsenosti.

Chcel by si ešte niečo dôležité povedať alebo odkázať našim čitateľom?

Ľuďom na koniec chcem odkázať len toľko – ak majú nejakú zbierku aj oni doma a nik o nej nevie, nech ju ďalej neskrývajú len pre seba , sú rôzne veci v našich zbierkach, ktoré ľudia nevideli , tak prečo ich neprezentovať ?

Tak to bol rozhovor s Ladislavom Hlavacsom – zberateľom sošiek Budhov a spoluzakladateľom zatiaľ neformálneho zberateľského klubu – Zberatelia čohokoľvek.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.