Zbieranie CD

Dňa 26. októbra, v čase, keď táto oficiálna stránke ešte neexistovala, sme na našej facebookovej stránke pripravili interview so zberateľom hudobných nahrávok – Filipom Petrakom z Bratislavy.

Otázka: Kedy si so zbieraním hudby začal? Ako si sa k tomuto koníčku dostal alebo čo ťa k tomu viedlo?
Odpoveď: Začal som objavovať, že aj na Slovensku sú alebo boli výborne kapely. Chcel som spoznať viac a samozrejme som túžil mať doma originálnu nahrávku, keď sa mi tvorba určitej skupiny veľmi páčila. CD som si kupoval aj predtým, ale zberateľstvom by som to nazval až od roku 2009.

Otázka: Je zbieranie hudobných nosičov finančne náročná záležitosť? Majú peniaze investované do takejto zbierky návratnosť?
Odpoveď: Ide to dosť do peňazí, preto sa snažím kontrolovať. Tieto veci majú pre mňa skôr duchovnú ako materiálnu hodnotu. Ale myslím si, že keď to ešte nejaké roky podržím, môže to mať veľkú finančnú hodnotu. Rozpredávať zbierku neplánujem, ale ak by som bol v nejakej ťažkej situácii, mohol by som si to rozmyslieť.

Otázka: Približne z koľkých kusov pozostáva tvoja hudobná zbierka?
Odpoveď: V zbierke mám dokopy okolo 1600 CD, magnetických pások a hudobných DVD. Ale ešte to nie je úplne aktualizované, mám ešte na stole štós vecí, ktoré som zatiaľ nestihol vypočuť a zaradiť. Taktiež tu mám mnoho darovaných vecí od kamarátov, ktoré musím vytriediť. Takže toho bude trošku viac.

Otázka: Venuješ sa aj zbieraniu LP platní? To je v dnešnej dobe dosť populárne. Niektoré kapely vydávajú nové albumy špeciálne na platni kvôli zberateľom…
Odpoveď: Zatiaľ nie, lebo si ich nemám na čom pustiť. Ale nevylučujem, že sa k tomu niekedy dostanem.

Otázka: Okrem toho, že nejaké kusy dostaneš od kamarátov a známych, ako si zaobstarávaš nové prírastky do zbierky?
Odpoveď: Kupujem väčšinou priamo od hudobníkov, ktorí to nahrali, prezriem občas aj internetové bazáry. Ale väčšiu raritu je často problém zohnať. Už sa mi stalo, že som musel niečo cez Ebay objednať až z Ameriky. Mám aj nejaké napálené veci priamo od autorov, lebo originálne nosiče niektorých vecí o ktoré sa zaujímam ani neexistujú.

Otázka: Pri zbieraní sa sústredíš na určitý hudobný štýl?
Odpoveď: Som fanúšik skoro každého žánru. Zbieram cedečka a kazety hlavne domácich interpretov – prevažne nedocenených kapiel. Zo zahraničných vecí zbieram hlavne heavy-metalových interpretov z exotických krajín. Najviac sa však sústreďujem na metal a rock, ale aj na ostatné štýly (world music, folk, jazz…). Veľkých hviezd mám málo. Skôr sa špecializujem na staré slovenské undergroundove kapely, ktoré sa už rozpadli. Je ťažké všetkých tých členov pozháňať – napríklad kvôli autogramu. Ale už sa mi veľa aj v tomto smere podarilo.

Otázka: Máš doma nejakú špeciálnu miestnosť alebo vitrínu, v ktorej je tvoja zbierka umiestnená?
Odpoveď: Vzácnejšie veci, ktoré mám aj podpísané, mám vo vitríne alebo v skrini, aby sa na ne neprášilo. Ostatné veci sú v klasických plechových stojanoch, mam ich zatiaľ štyri.

Otázka: Máš nejakých fanúšikov, ktorí ťa v tejto zberateľskej záľube podporujú, či iba rodičov alebo priateľku, ktorí sa sťažujú na nedostatok miesta v byte?
Odpoveď: Zatiaľ je miesta na všetko dosť – nikto sa nesťažuje. Ale poznám sa s ľuďmi, s ktorými si z času na čas vymieňam rarity. Sú aj takí, čo majú doma viac ako 6000 kusov. Oblečenie ako ponožky majú pobalené v igelitkách v skriniach a šuflíky slúžiace na tento účel majú prepchané cédečkami. Mám kamaráta, ktorý kvôli tejto záľube hľadá väčší byt. Mne to zatiaľ nehrozí.

Otázka: Chcel by si našich čitateľov o niečo poprosiť alebo im niečo odkázať? Možno by našiel niekto, kto by ti pri zháňaní nových kusov do zbierky vedel pomôcť.
Odpoveď: No nahrávky, ktoré ešte zháňam, nemá fakt asi nikto, možno dokonca ani ľudia čo ich nahrali. To skôr stretneš ufóna ako niečo také získaš. Napríklad album skupiny Cerberus – Trojská vojna. Tento album bol nahraný, ale tesne pred revolúciou sa v Opuse niekde „stratil“, a preto vtedy oficiálne vydaný nebol. A po revolúcii sa v Opuse našiel už iba jeho obal. Nepočul som o nikom, kto by ho vlastnil. Je veľa takýchto záhad… Ďakujem za prejavený záujem a pozdravujem čitateľov.

Ak by mal niekto z čitateľov spomínaný album doma alebo by vedel do tejto záhady vniesť trochu svetla, odvážte sa a okomentujte tento príspevok. Taktiež by sme boli radi, keby sa nám ozvali aj ďalší zberatelia nejakých zaujímavostí, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje zberateľské zážitky alebo skúsenosti. Emailovú adresu nájdete v kontaktoch na tejto stránke. Čím viac nás bude – tým lepšie.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.