Zbieranie vláčikov

Tento rozhovor sme uverejnili dňa 3. októbra 2013 na našej facebookovej stránke v čase, keď táto oficiálna stránka ešte neexistovala.

Zbieranie vláčikov je dosť zaujímavý koníček, keďže v tejto oblasti je stále čo objavovať a zbierať. Vláčiky sa začali vyrábať niekedy v tridsiatych rokoch. Sú zaujímavé tým, že sú to vlastne ozajstne vlaky, ktoré sú mnohonásobne zmenšené. O rozhovor a bližšie informácie o tejto zberateľskej vášni sme požiadali zberateľa vláčikov – pána Radovana Mareša z Košíc.

OTÁZKA: Ako ste sa dostali k vláčikom? Prečo práve zbieranie vláčikov je to, čomu ste sa rozhodli venovať svoj voľný čas?

ODPOVEĎ: Vláčik ma fascinoval už ako malého chlapca. Mal som ho ako dieťa, ale časom sa ten pôvodný vláčik niekde stratil… Teraz nakupujem rôzne veci a predávam ďalej zo ziskom. Práve pri tejto práci sa mi dostali do rúk zasa a preto som sa rozhodol že ich budem zbierať. Napríklad vagón MITROPA mi dáva spomienky, kedy som zbieral plechovky od nápojov, tie som si chodil pýtať aj do tohto konkrétneho nemeckého vagónu. A prečo vláčiky? Pretože sú to peniaze, ktoré nestratia hodnotu.

OTÁZKA: Ako by ste popísali taký zberateľský vláčik človeku, ktorý o ňom nikdy v živote nepočul bez toho, aby ste mu nejaký ukázali. Jedná sa o plne funkčný model alebo iba zmenšenú napodobeninu skutočného vlaku?

ODPOVEĎ: Modely vláčika sú tu viac ako 50 rokov. Výrobcovia sa vždy snažili okopírovať čo najviac detailov skutočného vlaku. Existuje neskutočné množstvo rušňov (elektrické, parné, dieselové) a vagónov (osobné, nákladné, cisternové). Delia sa do rôznych poddruhov a mierok. Existujú rýchliky 1. triedy, 2. triedy, s označeniami štátov ako DR – Nemecko, SNCF – Francúzsko, ŽSR – Slovensko. Okrem toho existujú rôzne električky, motorové vlaky, skladajú sa rôzne krajiny – to je asi to najpracnejšie… Ide o detaily. Svietiace semafóry, domčeky s rampami, depo, cesty a autíčka. Lokomotívy sú elektrické respektíve poháňané elektrinou. Drahé modely svietia, vypúšťajú paru, vydávajú zvuky. Železnice sú analógové i digitálne. Dlhoročný zberateľ môže mať zbierku aj v desiatkach tisíc eur.

OTÁZKA: Existuje veľa firiem, ktoré sa venujú výrobe zberateľských vláčikov? Kde alebo akým spôsobom sa takéto vláčiky dajú zakúpiť?

ODPOVEĎ: Výrobcov je naozaj dosť, bežné sú PICO, ROCO, TILIG, MERKLIN, LIMA, MEHANO, je ich veľa… Skoro každá krajina má nejakého výrobcu. Vláčiky sa vyrábali v rôznych mierkach, teda veľkostiach u nás bežných, označených ako TT a HO, ale existujú aj N čo je malička miniatúra, Z a W čo sú už úplné miniatúry a G je záhradná železnica. Vláčiky sa kupujú v modelárstvach alebo na stretnutiach modelárov. V dnešnej dobe aj skrz internetové bazáry.

OTÁZKA: Aké je cenové rozpätie za jeden takýto vláčik, určité prvky alebo rekvizity železničnej trate po ktorej vláčik premáva? Respektíve približne koľko eur do tohto koníčka musí začínajúci zberateľ investovať, aby mohol ako-tak prezentovať svoju zbierku?

ODPOVEĎ: Štartovací set, teda parná lokomotíva a bežné tri vagóny, kruh koľajníc a napájací transformátor je možné kúpiť už od 60 eur, kvalitnejšie s dieselovou lokomotívou sa začínajú predávať od 150 eur. Samostatné lokomotívy je možné zakúpiť od 80 eur až do 500 a viac eur. Staré kúsky, ktoré sa už veľmi nezachovali, no sú nepoškodene a v pôvodnom balení, môžu mať hodnotu aj niekoľko tisíc eur. Trať je veľmi drahá, keďže pri jej realizácii je potrebné nakupovať malé prvky ako tráva, stĺpiky, stromčeky a podobné drobnosti. Koľajnica stojí niečo okolo 1 eura, výhybka 25 eur, no existujú aj päťdesiateurové a drahšie. Začínajúci zberateľ by mal začať zbierať tak, že k prvotnej železnici príde lacno, napríklad tak, že získa nález po dedkovi alebo lacno kúpi z internetu od niekoho, kto sa tejto záľube viac nemieni venovať. V obchode by to bolo drahé, mohol by si to dovoliť naozaj iba ten človek, čo ma dosť vysoký príjem a nudí sa. Svoju zbierku väčšinou nikto neprezentuje ako celok, na zberateľské stretnutie prinesie zberateľ maximálne trať a pustí na ňu to najlepšie čo vlastní. Poznám človeka, ktorý má doma vláčiky možno aj za viac ako 50 tisíc eur. Konkrétne ten sa však zbieraniu vláčikov venuje už viac ako 20 rokov.

Dúfame, že sme čitateľom našej stránky týmto rozhovorom, hoci v stručnosti, objasnili v čom spočíva a čo všetko obnáša táto nevšedná záľuba. Ak sa venujete aj VY nejakému nevšednému koníčku, napíšte nám o ňom, emailovú adresu nájdete v kontaktoch na tejto stránke. Články o zberateľstve a o vašich zberateľských aktivitách radi uvítame.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.